CL10B152KC8NNNC
Mfr.Part #
CL10B152KC8NNNC
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Width :
787.4μm
889μm
Dielectric :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
1500pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CL10B152KC8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B152KC8NNNC
CL 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B152KC8NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
CL10B152KC8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V