CL10B152KB8SFNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B152KB8SFNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Thickness :
889μm
Series :
CL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Soft Termination
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Published :
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1500pF
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
CL10B152KB8SFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B152KB8SFNC
CL 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B152KB8SFNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CL10B152KB8SFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm