CL10B152KB8NNWC
Mfr.Part #
CL10B152KB8NNWC
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Capacitance :
1500pF
Series :
CL
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
CL10B152KB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10B152KB8NNWC
CL 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B152KB8NNWC Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
CL10B152KB8NNWC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm