CL10B152KB8NNNC
Mfr.Part #
CL10B152KB8NNNC
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Material :
Ceramic
Voltage :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
CL
Height :
800μm
Capacitance :
1500pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Width :
0.8mm
Datasheets
CL10B152KB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B152KB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CL10B152KB8NNNC pinout, CL10B152KB8NNNC datasheet PDF, CL10B152KB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B152KB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B152KB8NNNC
CL 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B152KB8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10B152KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V