CL10B151KB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B151KB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
889μm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Width :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
150pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm
Series :
CL
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
CL10B151KB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B151KB8NNNC
CL 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B151KB8NNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
CL10B151KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V