CL10B124KO8NNNC
Mfr.Part #
CL10B124KO8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 16V X7R 0603
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.12μF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Width :
0.8mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
e3
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
X7R
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Series :
CL
889μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
CL10B124KO8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B124KO8NNNC
CL 0.12μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B124KO8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
CL10B124KO8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V