CL10B123KB8NNNL
Mfr.Part #
CL10B123KB8NNNL
Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount
Depth :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
Length :
1.6mm
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
No
Height :
800μm
Width :
787.4μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
Thickness :
889μm
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
12nF
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CL10B123KB8NNNL
Samsung Electro-Mechanics CL10B123KB8NNNL
12nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10B123KB8NNNL Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10B123KB8NNNL Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V