CL10B123KB8NNND
Mfr.Part #
CL10B123KB8NNND
Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel
Radiation Hardening :
No
Depth :
800μm
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
800μm
Tolerance :
10%
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
EAR99
Width :
787.4μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
12nF
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
Datasheets
CL10B123KB8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10B123KB8NNND
12nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10B123KB8NNND Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL10B123KB8NNND Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V