CL10B123KB8NNNC
Mfr.Part #
CL10B123KB8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.012µF
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
800μm
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0603
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness :
889μm
Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Length :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Series :
CL
Case Code (Metric) :
1608
HTS Code :
Width :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Height :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL10B123KB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B123KB8NNNC
CL 0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)