CL10B123KB8NFNC
Mfr.Part #
CL10B123KB8NFNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.012µF
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
EAR99
Published :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CL
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CL10B123KB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B123KB8NFNC
CL 0.012μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B123KB8NFNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
CL10B123KB8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm