CL10B122KB8NNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B122KB8NNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Depth :
800μm
Height :
800μm
Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage :
50V
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1.2nF
Package / Case :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
889μm
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
X7R
Width :
787.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CL10B122KB8NNND
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B122KB8NNND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:50V, Package / Case:0603, CL10B122KB8NNND pinout, CL10B122KB8NNND datasheet PDF, CL10B122KB8NNND amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B122KB8NNND ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B122KB8NNND
1.2nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10B122KB8NNND Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CL10B122KB8NNND Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V