CL10B122KB8NFNC
Mfr.Part #
CL10B122KB8NFNC
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603
Stock
1
In Stock :
1
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
1608
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1200pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Case Code (Imperial) :
0603
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
CL10B122KB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B122KB8NFNC
CL 1200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)