CL10B105MQ8NNNC
Mfr.Part #
CL10B105MQ8NNNC
Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric :
X7R
Packaging :
Cut Tape (CT)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
787.4μm
Length :
1.6002mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL10B105MQ8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B105MQ8NNNC
CL 1μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B105MQ8NNNC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 6.3V allows it to function.
CL10B105MQ8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V