CL10B105MO8NNWC
Mfr.Part #
CL10B105MO8NNWC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1μF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CL
Datasheets
CL10B105MO8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10B105MO8NNWC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)