CL10B105KQ8NNNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B105KQ8NNNL
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1μF
Mounting Style :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Height (mm) :
0.8(mm)
Failure Rate :
Not Required
Pbfree Code :
yes
Construction :
SMT Chip
Tolerance (+ or -) :
10%
Dielectric :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Microwave Application :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Termination Style :
Pad
Technology :
Standard
Package / Case :
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rad Hardened :
No
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Seated Plane Height :
Case Style :
Ceramic Chip
Number of Terminals :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
889μm
Product Length (mm) :
1.6(mm)
Height :
800μm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Radiation Hardening :
Packaging :
Tape and Reel
Depth :
800μm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Wire Form :
Not Required
Product Depth (mm) :
0.8(mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage :
6.3VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Temp Coeff (Dielectric) :
Width :
787.4μm
Datasheets
CL10B105KQ8NNNL
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B105KQ8NNNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Voltage:6.3VDC, Number of Terminations:2, CL10B105KQ8NNNL pinout, CL10B105KQ8NNNL datasheet PDF, CL10B105KQ8NNNL amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B105KQ8NNNL ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B105KQ8NNNL
1μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10B105KQ8NNNL Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.Powered by voltage of 6.3V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL10B105KQ8NNNL Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V