CL10B105KQ8NNND
Mfr.Part #
CL10B105KQ8NNND
Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603
889μm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
1μF
Dielectric :
yes
Height :
800μm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
Depth :
800μm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Length :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Datasheets
CL10B105KQ8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10B105KQ8NNND
1μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10B105KQ8NNND Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
CL10B105KQ8NNND Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V