CL10B104MO8NNNC
Mfr.Part #
CL10B104MO8NNNC
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
0.1μF
Depth :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Height :
800μm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Datasheets
CL10B104MO8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B104MO8NNNC
CL 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B104MO8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
CL10B104MO8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V