CL10B104MB8NFNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B104MB8NFNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.1μF
Pbfree Code :
yes
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
CL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
889μm
Datasheets
CL10B104MB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B104MB8NFNC
CL 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B104MB8NFNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10B104MB8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm