CL10B104KB85PNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B104KB85PNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Stock
379
In Stock :
379
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.8mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
1608
Voltage :
50V
Published :
1997
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.1μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
CL
Depth :
800μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
Automotive
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%
Thickness :
889μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
Length :
1.6mm
Feature :
Open Mode
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
CL10B104KB85PNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B104KB85PNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Voltage:50V, Package / Case:0603 (1608 Metric), CL10B104KB85PNC pinout, CL10B104KB85PNC datasheet PDF, CL10B104KB85PNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B104KB85PNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B104KB85PNC
CL 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B104KB85PNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10B104KB85PNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V