CL10B103MB8NNNC
Mfr.Part #
CL10B103MB8NNNC
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
No
Dielectric Material :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
10000pF
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
0.8mm
Datasheets
CL10B103MB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B103MB8NNNC
CL 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B103MB8NNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
CL10B103MB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V