CL10B103MB8NCNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B103MB8NCNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
CL
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
10000pF
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
889μm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
CL10B103MB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B103MB8NCNC
CL 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B103MB8NCNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10B103MB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V