CL10B103KC8WPNC
Mfr.Part #
CL10B103KC8WPNC
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
1608
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
22 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Open Mode
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
2015
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10000pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Applications :
Automotive
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
CL
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CL10B103KC8WPNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B103KC8WPNC
CL 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)