CL10B103KC85PNC
Mfr.Part #
CL10B103KC85PNC
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Voltage :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive
Published :
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Thickness :
889μm
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Series :
CL
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10000pF
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Feature :
Open Mode
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Datasheets
CL10B103KC85PNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B103KC85PNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:100V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, CL10B103KC85PNC pinout, CL10B103KC85PNC datasheet PDF, CL10B103KC85PNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B103KC85PNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B103KC85PNC
CL 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B103KC85PNC Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
CL10B103KC85PNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm