CL10B103KB8SFNC
Mfr.Part #
CL10B103KB8SFNC
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Height :
800μm
Series :
CL
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
X7R
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Feature :
Soft Termination
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
889μm
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
CL10B103KB8SFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B103KB8SFNC
CL 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B103KB8SFNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CL10B103KB8SFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm