CL10B103JB8NNND
Mfr.Part #
CL10B103JB8NNND
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
Series :
CL
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
X7R
Width :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
889μm
Height :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Capacitance :
10000pF
Radiation Hardening :
No
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL10B103JB8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10B103JB8NNND
CL 10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B103JB8NNND Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CL10B103JB8NNND Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V