CL10B103JB8NNNC
Mfr.Part #
CL10B103JB8NNNC
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
yes
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage :
10V
0603 (1608 Metric)
Dielectric :
X5R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Plating :
Tin
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.8mm
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Height :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CL10B103JB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B103JB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:10V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CL10B103JB8NNNC pinout, CL10B103JB8NNNC datasheet PDF, CL10B103JB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B103JB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B103JB8NNNC
CL 10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B103JB8NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10B103JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V