CL10B102MB8NNNC
Mfr.Part #
CL10B102MB8NNNC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Published :
HTS Code :
Capacitance :
1000pF
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Datasheets
CL10B102MB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B102MB8NNNC
CL 1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B102MB8NNNC Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
CL10B102MB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V