CL10B102KC8WPNC
Mfr.Part #
CL10B102KC8WPNC
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Published :
2008
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Open Mode
Case Code (Imperial) :
0603
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1000pF
Dielectric Material :
Datasheets
CL10B102KC8WPNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B102KC8WPNC
CL 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)