CL10B102KB8SFNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B102KB8SFNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Series :
CL
Temperature Characteristics Code :
X7R
Feature :
Soft Termination
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
0603
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
1608
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
800μm
Multilayer :
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Pbfree Code :
yes
Published :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
CL10B102KB8SFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B102KB8SFNC
CL 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B102KB8SFNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
CL10B102KB8SFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm