CL10B102KB8NCNC
Mfr.Part #
CL10B102KB8NCNC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
800μm
Length :
1.6002mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
787.4μm
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
CL
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
1000pF
Datasheets
CL10B102KB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B102KB8NCNC
CL 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B102KB8NCNC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CL10B102KB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V