CL10B102KB85PNC
Mfr.Part #
CL10B102KB85PNC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
800μm
Voltage :
50V
Capacitance :
1000pF
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
1608
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
X7R
Feature :
Open Mode
Case Code (Imperial) :
0603
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Dielectric Material :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
508μm
Datasheets
CL10B102KB85PNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B102KB85PNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CL10B102KB85PNC pinout, CL10B102KB85PNC datasheet PDF, CL10B102KB85PNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B102KB85PNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B102KB85PNC
CL 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B102KB85PNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10B102KB85PNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm