CL10B102JB8NNNC
Mfr.Part #
CL10B102JB8NNNC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
889μm
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
50V
X7R
Length :
1.6mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
50V
Capacitance :
1000pF
Material :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CL10B102JB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B102JB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, CL10B102JB8NNNC pinout, CL10B102JB8NNNC datasheet PDF, CL10B102JB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B102JB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B102JB8NNNC
CL 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B102JB8NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10B102JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V