CL10B102JB8NFNC
Mfr.Part #
CL10B102JB8NFNC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Case Code (Metric) :
1608
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
2008
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
800μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Capacitance :
1000pF
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CL10B102JB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B102JB8NFNC
CL 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)