CL10B101KB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B101KB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
800μm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Capacitance :
100pF
Radiation Hardening :
No
Width :
0.8mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V