CL10A476MQENRBE
Mfr.Part #
CL10A476MQENRBE
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0603
Capacitance :
47μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
1.6002mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
6.3V
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Thickness :
1.0922mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CL
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CL10A476MQENRBE
Samsung Electro-Mechanics CL10A476MQENRBE
CL 47μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A476MQENRBE Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.
CL10A476MQENRBE Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm