CL10A475MP8NNNC
Mfr.Part #
CL10A475MP8NNNC
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Height :
800μm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
4.7μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Published :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Datasheets
CL10A475MP8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A475MP8NNNC
CL 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A475MP8NNNC Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 10V.
CL10A475MP8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V