CL10A475MP5LNNC
Mfr.Part #
CL10A475MP5LNNC
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Termination :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
4.7μF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Contact Plating :
Tin
X5R
Published :
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Feature :
LOW PROFILE
Datasheets
CL10A475MP5LNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A475MP5LNNC
CL 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C Low Profile Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A475MP5LNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
CL10A475MP5LNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V