CL10A475MO8NNNC
Mfr.Part #
CL10A475MO8NNNC
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
X5R
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Surface Mount
Series :
CL
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
1608
Capacitance :
4.7μF
Case Code (Imperial) :
0603
Published :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Datasheets
CL10A475MO8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A475MO8NNNC
CL 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)