CL10A475KQ5LNNC
Mfr.Part #
CL10A475KQ5LNNC
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.8mm
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X5R
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
CL
Feature :
LOW PROFILE
Height :
0.5mm
Thickness :
508μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X5R
Datasheets
CL10A475KQ5LNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A475KQ5LNNC
CL 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A475KQ5LNNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3V can be used for operation.
CL10A475KQ5LNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V