CL10A474MP6NXNC
Mfr.Part #
CL10A474MP6NXNC
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness :
711.2μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
600μm
Dielectric :
X5R
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Capacitance :
0.47µF
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Width :
787.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
1608
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
10V
Case Code (Imperial) :
0603
Max Operating Temperature :
85°C
Feature :
Low ESL (X2Y)
CL
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CL10A474MP6NXNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A474MP6NXNC
CL 0.47μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A474MP6NXNC Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.
CL10A474MP6NXNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm