CL10A474KA8NNNC
Mfr.Part #
CL10A474KA8NNNC
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
800μm
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Capacitance :
0.47µF
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
X5R
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
800μm
Series :
CL
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL10A474KA8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A474KA8NNNC
CL 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)