CL10A474KA8NFNC
Mfr.Part #
CL10A474KA8NFNC
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
889μm
Width :
787.4μm
Capacitance :
470nF
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6002mm
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CL10A474KA8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A474KA8NFNC
470nF 25V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
CL10A474KA8NFNC Overview
CL10A474KA8NFNC Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient