CL10A226MR8NNNC
Mfr.Part #
CL10A226MR8NNNC
Description
CAP CER 22UF 4V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Multilayer :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness :
889μm
Capacitance :
22µF
Voltage - Rated DC :
4V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Series :
CL
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CL10A226MR8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A226MR8NNNC
CL 22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A226MR8NNNC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 4V allows it to function.
CL10A226MR8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V