CL10A226MQ8ZUNE
Mfr.Part #
CL10A226MQ8ZUNE
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Series :
CL
Feature :
Soft Termination
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
6.3V
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
CL10A226MQ8ZUNE
Samsung Electro-Mechanics CL10A226MQ8ZUNE
CL 22μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A226MQ8ZUNE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.
CL10A226MQ8ZUNE Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm