CL10A226MQ7LUNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10A226MQ7LUNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Brand :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Length :
1.6 mm
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Size Code :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
0.7 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Product :
Automotive MLCCs
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Dielectric :
X5R
RoHS :
Details
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3 V
Packaging :
MouseReel
Class :
Class 2
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Voltage - Rated :
6.3V
Temperature Characteristics Code :
Failure Rate :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Positive Tolerance :
20%
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Series :
CL
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Width :
0.8 mm
Capacitance :
22 µF
Negative Tolerance :
20%
Features :
LOW PROFILE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
Standard
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
Datasheets
CL10A226MQ7LUNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A226MQ7LUNC
CL 22 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)