CL10A225MP8NNNC
Mfr.Part #
CL10A225MP8NNNC
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
800μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
2.2μF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CL10A225MP8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A225MP8NNNC
CL 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A225MP8NNNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL10A225MP8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V