CL10A225KP8NFNC
Mfr.Part #
CL10A225KP8NFNC
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
Capacitance :
2.2μF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
889μm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
10V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CL10A225KP8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A225KP8NFNC
CL 2.2μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A225KP8NFNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CL10A225KP8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm