CL10A225KO8N3NC
Mfr.Part #
CL10A225KO8N3NC
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.2μF
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X5R
Datasheets
CL10A225KO8N3NC
Samsung Electro-Mechanics CL10A225KO8N3NC
CL 2.2μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)