CL10A225KO5LNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10A225KO5LNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
2.2μF
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Feature :
LOW PROFILE
Series :
CL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
508μm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X5R
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm