CL10A106MR8NNNC
Mfr.Part #
CL10A106MR8NNNC
Description
CAP CER 10UF 4V X5R 0603
Stock
188
In Stock :
188
Published :
2010
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
1608
Capacitance :
10μF
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Thickness :
889μm
Depth :
800μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
4V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
yes
Lead Free :
Lead Free
EAR99
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X5R
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CL10A106MR8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A106MR8NNNC
CL 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A106MR8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 4V.
CL10A106MR8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V